Yıllar sonra anlaşıldı: Seri katil aranırken yarışma programına çıkmış

Fransa’da çok sayıda çocuk ve yetişkinin ölümünden ve tecavüzünden sorumlu tutulan bir adamın polis tarafından aranmasına rağmen ismini gizleme ihtiyacı bile duymadan bir yarışma programına çıkarak ulusal televizyon kanalında boy gösterdiği ortaya çıktı.

Fransız seri katil François Verove’nin, Tout le monde veut prendre sa place (Türkçesi: Herkes yerini almak istiyor) isimli ülkenin popüler yarışma programlarından birine 2019’da katıldığı ortaya çıktı. Verove’nin bu programa katılmasından 2 yıl sonra yakalanacağını fark ederek intihar ettiği de açıklandı.

Fransız kamuoyunun yakından tanıdığı sunucu Nagui Fam’ın sorularını rahatlıkla yanıtlayan Verove’nin seyircilerden bol bol alkış topladığı da görüldü. İsmini gizleme gereği bile duymayan Verove’nin televizyona çıktığını ise Marianne isimli dergi ortaya çıkardı. Verove’nin Fransa’nın güneyindeki La Grande-Motte isimli kasabada eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşadığı ve yerel halk tarafından sevilen bir birey olduğu da açıklandı.

2021 yılında evinde aşırı dozda ilaç içerek yaşamını yitiren 59 yaşındaki Verove’nin bir intihar mektubu yazdığı ve eşine, “beni bir suçlu yapan çılgın bir öfke taşıdığını” söyledi. Verove’nin yazdığı mektupta, “Dayanamadığım zamanlar oldu ve masum birini yok etmek, lekelemek, öldürmek zorunda kaldım” ifadesi yer aldı.

DNA incelemelerine göre Verove, 11 yaşında Paris’te 1986 yılında ölü bulunan Cecile Bloch’un cinayetini işledi. O tarihten beri Fransız polisi tarafından aranan Verove’nin diğer kurbanları arasında 38 yaşındaki Gilles Politi ve 20 yaşındaki Alman değişim öğrencisi Irmgard Müller de bulunuyor. Her iki ismin de Paris’te 1987 yılında öldürüldüğü kayıtlara geçti.

Verove’nin en az 2 diğer çocuğa tecavüz ettiği bilinirken, 1994 yılına kadar toplam 31 cinayet ve tecavüz olayına da karıştığı kayıtlarda yer alıyor. Polis tarafından “Akneli adam” olarak bilinen Verove’nin kurbanlarının yüzünde fark ettiği bir detayın bu olduğu belirtildi.

İKİ SORUYU YANITLADI VE ELENDİ

İsmini açıklamayan Verove’nin eşi ise, eşinin bir seri katil olduğunu hiçbir zaman düşünmediğini dile getirdi. Polis memuru olarak görev yaptığı öğrenilen ve komşuları tarafından sevilen Verove’nin France 2 isimli devlet televizyonuna ismini gizlemeden çıkması ise Fransız polisine çok sert eleştiriler gelmesine sebep oldu.

Marianne isimli dergi tarafından yayınlanan görüntülerde sunucu tarafından, “La Grande-Motte’dan François” olarak tanıtılan seri katilin hiçbir endişe belirtisi göstermemesi de dikkat çekti. Kanun ve düzen gücündeki çalışmalarından bahsediyor ve önce yaya olarak devriye gezdiğini, daha sonra da motosikletli polis tugayına katıldığını söylüyor. Olimpiyatlar ve tüberküloz aşılarıyla ilgili iki genel kültür sorusu yanıtlayan Verove bu soruları ise yanlış bilerek elendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x